Достапни линкови

logo-print

ОН со осуда за инцидентот на пребројувањето гласови во Авганистан


Претседателскиот кандидат Абдула Абдула

Претседателскиот кандидат Абдула Абдула

Мисијата на ОН во Авганистан го осуди судирот помеѓу тимот на претседателскиот кандидат Абдула Абдула и вработените во независната изборна комисија. Судирот се случил во местото каде се врши ревизија на гласачите ливчиња, при што неколку лица се повредени.

Според соопштението, не е прв пат претставници од изборните тимови да учествуваат во насилни акти. ОН наведуваат дека тие се одговорни за насочување на вработените во изборната комисија и за контрола на ситуацијата за да не се случуваат спорови кои ќе преминат во конфронтација.

XS
SM
MD
LG