Достапни линкови

logo-print

ОН започнаа акција за помош на расселените во Ирак


Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации започнала операција за помош на над половина милион раселени лица поради борбите во северен Ирак. 4-дневната операција започнала денеска со авионска достава во градот Ирбил, а ќе продолжи со камионски конвои од Турција и од Јордан.

Во меѓувреме, ирачките сили тврдат дека бележат успеси во борбите против милитантите на Исламската држава и оти ги завзеле клучните позиции во градот Тикрит, на 140 километри од Багдад.

XS
SM
MD
LG