Достапни линкови

logo-print

Русија ги продолжува воените вежби на југот од земјата


Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ги продолжува воените вежби во јужниот дел на земјата, во време кога се интензивираат борбите во соседна Украина меѓу про-руските сепаратисти и украинските владини сили. На вежбите биле вклучени околу 800 војници, а ќе биле лансирани околу 20 против-воздушни проектили од типот С-300 и С-400.

НАТО оценува дека Русија се обидува да го заплаши Киев и да ги охрабри бунтовниците.

XS
SM
MD
LG