Достапни линкови

logo-print

САД ставија две нови имиња на листата на терористи


САД соопштија дека на листата на терористи го ставиле портпаролот на милитантната група Исламска држава. Според Стејт Департментот, на листата е и името на милитантот кој избегал од домашниот притвор во Франција и кој и се придружил на групата на Ал Каеда во Сирија, позната како Нусра Фронт.

Мерките забрануваат на државјаните на САД да имаат бизнис соработка со Абу Мухамед ал Адани, роден во Сирија и Саид Ариф, роден во Алжир, при што е замразнат и нивниот имот. Двајцата неодамна исто така се најдоа на црната листа на ОН.

XS
SM
MD
LG