Достапни линкови

logo-print

Асанж ќе ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон


Џулијан Асанж

Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска изјави дека наскоро ќе ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон каде што престојува над две години. 43 годишниот Асанж се засолни таму за да ја избегне екстрадицијата во Шведска под сомневање за сексуално злоставување. Според него, тоа било само изговор на властите во Стокхолм за да можат да им го предадат на Соединетите држави кои го бараат за објавување тајни американски преписки на Викиликс во 2010 година.

XS
SM
MD
LG