Достапни линкови

logo-print

Нови напади врз исламистите во Ирак


Курдските сили поддржани од американски воени авиони го бомбардираа подрачјето во близина на најголемата хидроцентрала кај градот Мосул која курдските сили се обидуваат да ја преземат од исламистите соопшти американската воена команда за Блискиот Исток.

Генералот Абделрахман Koрини изјави дека курдските војници ја презеле контролата врз источната страна од браната.
Американската војска соопшти дека во девет воздушни напади против исламистите во близина на курдскиот град Арбил, и браната во Мосул се уништени четири оклопни возила и седум други вооружени возила.
Од браната во Мосул се обезбедува електрична енергија за поголем дел од регионот а особено е важна за земјоделството.

XS
SM
MD
LG