Достапни линкови

logo-print

Украинските сили зазедоа полициска станица во Луганск


Украинските владини сили денеска презеле полициска станица во Луганск која била под контрола на про-руските сепаратисти од април. Градот е опкружен со украински сили, изјави портпаролот на армијата, Андриј Лушенко.Тој дополни дека нова воена опрема, вклучувајќи и три ракетни систем, е видено како пристигнуваат во Украина од Русија во изминатите 24 часа. Претходно, украински официјални лица соопштија дека бунтовниците собориле украински борбен авион над Луганск. Тие рекоа дека пилотот кој успелал да го напушти авионот е спасен од украинските сили. Додека борбите продолжуваат Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Германија и Франција денеска попладне треба да имаат разговори во Берлин за ситуацијата во Украина.

XS
SM
MD
LG