Достапни линкови

logo-print

Штајнмаер во посета на Ирак


Министерот за надворешни работи на Германија Франк Валтер Штајнмаер денеска се сретнува со ирачкиот претседател Фуад Масум во Багдад, еден ден откако министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија да ги вооружат курдските сили да се борат против милитантите на Исламската држава. Во фокусот на разговорот е политичката и безбедносната ситуација и потребата од помош за десетици илјади раселени во северен Ирак кои се протерани од милитантите. Штајнмаер треба да се сретне со мандаторот Хајдер ал-Абади и претседателот на Курдската регионална влада Масуд Барзани на разговори за понатамошна германската воена помош.

XS
SM
MD
LG