Достапни линкови

logo-print

ЕУ дозволи испорака на оружје на курдските сили во Ирак


Припадници на курдските сили во Ирак

Припадници на курдските сили во Ирак

Министрите за надворешни работи на ЕУ на средбата во Брисел се согласиле да се дозволи испорака на оружје на курдските сили во северен Ирак. Германскиот министер за надворешни работи Френк Валтер Штајнмаер изјави по средбата дека ЕУ постигнала заедничка позиција со тоа што ќе им се дозволи на некои земји да одговорат на барањето на курдските сили за нивно вооружување. Според него, се уште не е јасно за каква опрема се работи. Курдските сили се борат со милитантите од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG