Достапни линкови

logo-print

Систани со поддршка за новиот ирачки премиер


Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани го поддржа назначувањето на Хаидар ал Абади за нов премиер на земјата. Според него, транзицијата на власта е ретка можност да се реши политичката и безбедносната криза. Систани порача и дека борбата со корупцијата треба да биде една од приоритетите на новата влада. Досегашниот премиер Нури ал Малики претходно најави дека ќе се повлече од функцијата и ќе го поддржи Абади.

XS
SM
MD
LG