Достапни линкови

logo-print

Украинците во инспекција на рускиот конвој


Украинската армија соопшти дека нивни граничари ја минале границата со Русија за да почнат инспекција на рускиот хуманитарен конвој кој од вчера се наоѓа во близина на рускиот град Каменск - Шахтински на 20 километри од границата со Украина.

Русија соопшти дека конвојот се состои од 250 камиони со вода, храна и друга помош за луѓето во источна Украина. Десетици руски оклопни возила и транспортери се распоредени во близина на рускиот конвој со хуманитарна помош.

Во меѓувреме, на новинарите за "Гардијан" и "Телеграф" вчера јавија дека околу 23 руски оклопни транспортери поддржани со логистички возила влегле во Украина од Русија во областа Ростов.

XS
SM
MD
LG