Достапни линкови

logo-print

Пет загинати во Египет на годишницата од крвавите демонстрации


Пет лица загинаа во Каиро за време на демонстрациите со кои се одбележа една година од смртта на стотици протестанти од Муслиманското братство. Владата соопшти дека протестанти и еден полицаец се убиени, а 13 други се повредени за време на судирите со безбедносните сили вчера. Протестите следуваат една година откако владините сили убија стотици поддржувачи на претседателот Мухамед Морси кој беше тргнат од функцијата со воен удар претходно. Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера 114 припадници на Муслиманското братство се уапсени низ Египет за протестирање и насилство. Муслиманското братсво се декларира како терористичка организација и нејзиното политичко крило беше забрането минатата недела.

XS
SM
MD
LG