Достапни линкови

logo-print

Наредба за егзекуција на заробените милитанти во Авганистан


Авганистанскиот регионален шеф за безбедност Аминулах Амархаил

Авганистанскиот регионален шеф за безбедност Аминулах Амархаил

Авганистанскиот регионален шеф за безбедност Аминулах Амархаил изјави дека им наредил на силите да ги убијат милитантите кои биле зарбоени за време на борбите, наместо да бидат изведени пред суд. Според него, милитантите кои биле зарботени во изминатиот период биле пуштени на слобода под сомнителни околности.

Многу од нив, како што наведува тој, се вратиле кај талибанците. Амархаил порача дека одлуката која претставува прекршување на меѓународните закони ја донел сам.

XS
SM
MD
LG