Достапни линкови

logo-print

Економскиот раст во еврозоната во застој


Економскиот раст во еврозоната бележи застој во вториот квартал, поради намалувањето на проширувањето на економијата на Германија и стагнацијата на Франција. Застојот е загрижувачки за еврозоната, додека нејзините земји членки се обидуваат да го пресметаат влијанието од санкциите врз Русија, поради улогата на земјата во кризата во Украина. Евростат соопшти дека еврозоната имала нула раст во април, мај и јуни.

XS
SM
MD
LG