Достапни линкови

logo-print

Гани се сомнева за поделбата на власта во Авганистан


Ашраф Гани

Ашраф Гани

Авганистанскиот претседателски кандидат Ашраф Гани изрази сомнеж за поделбата на власта со неговиот ривал Абдула Абдула. Според него, договорот е двосимислен и потребно е негово појаснување. Двајцата кандидати во минатата недела потпишаа договор за формирање влада на национално единство, по посетата на земјата на американскиот државен секретар Џон Кери. Во договорот е наведено дека без разлика од резултатите на изборите, откако ќе заврши ревизијата на гласачките ливчиња двајцата кандидати ќе ја делат власта во Авганистан.

XS
SM
MD
LG