Достапни линкови

logo-print

Египет предлага продолжување на примирјето во Газа


Египетските медијатори предложиле продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас со цел на разговорите во Каиро да се дојде до крај на крвопролевањето во Газа. Денеска на полноќ истекува тридневниот прекин на огнот. Хамас на преговорите во Каиро бара од Израел целосно укинување на економската блокада на Газа, додека израелците сакаат целосно разоружување на оваа палестинско движење. Во најновата офанзива на Израел што почна пред еден месец загинаа околу 2 илјади палестинци и 67 израелци, главно војници.

XS
SM
MD
LG