Достапни линкови

logo-print

Убиени 12 украински ултранационалисти


Украинската ултранационалистичка група Десен сектор соопшти дека денеска во заседа биле убиени 12 нејзини членови кои се бореле против проруските сепаратисти во источна Украина. Според Десен сектор, во акцијата на сепаратистите врз еден автобус со нивни членови во близина на Доњецк, имало и неколкумина заробени. Лидерот на Десен сектор Дмитро Јарош најави одмазда за жртвите. Оваа група одигра голема улога во протестите во Киев со кои во февруари годинава беше соборен прорускиот претседател Виктор Јанукович.

XS
SM
MD
LG