Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема единствен став за праќање оружје на ирачките Курди


ЕУ не успеа да постигне согласност околу снабдувањето со оружје на ирачките Курди во нивната борба со милитантите на Исламската држава, но соопшти дека земјите членки може да праќаат оружје индивидуално. По вонредниот состанок во Брисел, амбасадорите на ЕУ соопштија дека владите на земјите членки можат да праќаат оружје на силите на курдската Пешмерга во тесна координација со ирачките власти.

Европски дипломати истакнаа дека неколку земји се противеле на праќањето оружје за Курдите, спречувајќи широка спогодба во ЕУ за таквата политика. Франција, Италија и Чешка биле меѓу земјите кои поддржувале праќање оружје.

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека Берлин треба да оди до границите на она што е политички и легално изводливо.

Британија соопшти дека ќе транспортира оружје од други земји до курдските сили.

XS
SM
MD
LG