Достапни линкови

logo-print

Поддржувачите на Малики против новиот премиер на Ирак


Нури ал Малики

Нури ал Малики

Политичките сојузници на досегашниот ирачки премиер Нури Ал Малики соопштија дека човекот што ќе го наследи на функцијата нема легитимитет, со што ги зголемија тензиите во земјата во време кога на земјата се соочува со заканата од милитантите. Во телевизиско обраќање, челнот на партијата на Малики, Халаф Абдул Самад изјави дека новиот премиер Хаидер ал Абади се претставува само себеси. Претседателот Фуад Масум побара од шиитскиот политичар Абади да ја формира новата влада, откако беше номиниран на функцијата.

XS
SM
MD
LG