Достапни линкови

logo-print

Путин сака да испрати хуманитарен конвој во Украина


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин му соопштил на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо дека земјата ќе испрати хуманитарен конвој во Украина, кој ќе биде под надзор на Црвен крст. Баросо го предупреди Путин против било каква акција во Украина, вклучувајќи и хуманитарна.

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави претходно дека има голема веројатност оти Русија воено ќе интервенира во Украина под изговор дека ќе спроведе хуманитарна акција.

XS
SM
MD
LG