Достапни линкови

logo-print

Хадаир ал Абади ќе ја формира нова влада на Ирак


Ирачкиот претседател Фуад Масум

Ирачкиот претседател Фуад Масум

Ирачкиот претседател Фуад Масум побарал шиитскиот политичар Хаидар ал Абади да ја формира новата влада. Според извештаите, одлуката на претседателот доаѓа откако шиитскиот парламентарен болк го номинирал Абади за премиер на земјата наместо Нури ал Малики. Досегашниот премиер на земјата Малики не сакаше да се повлече од фунцијата и покрај повиците од сунтите, курдите и некои од шиитите.

XS
SM
MD
LG