Достапни линкови

logo-print

Израелските преговарачи пристигнаа во Египет


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелските преговарачи пристигнаа во Каиро на индиректните разговори со палестинската милитантна група Хамас за постигнување на трајно примирје со посредство на Египет. Двете страни вчера се согласија на триденвен прекин на огнот кој синоќа стапи на сила. Досега нема пријави за прекршување на примирјето.

Египетското министерство за надворешни работи соопшти дека хуманитарната помош ќе може да биде доставена во Појасот Газа. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека неговата влада нема да присуствува на преговорите доколку продолжат ракетните напади од Газа.

XS
SM
MD
LG