Достапни линкови

logo-print

Обама со нетрпение очекува да работи со Ердоган


архивска снимка

архивска снимка

Американскиот претседател Барак Обама со нетрпение очекува да работи со новоизбраниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган, изјави портпаролката на Белата куќа, Кетлин Хејдн, во одговорот на новинарското прашање за резултатите од претседателските избори во Турција, соопшти турскиот телевизиски канал НТВ. На истиот начин Обама сака да работи и со премиерот, кој ќе го заземе местото на Ердоган, додаде порпаролката на Советот за национална безбедност на Белата куќа. Таа изјави дека очекува во следните неколку дена Обама телефонски да му се јави на Ердоган и да му ја честита победата.

XS
SM
MD
LG