Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун го поздрави новото примирје во Газа


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го поздрави новиот тридневен прекин на огнот во Појасот Газа. На предлог на Египет, израелците и палестинците го прифатија новиот прекин кој стапи во сила синоќа во 21 часот по средноевропско време. Бан изрази надеж дека тоа ќе им даде шанса на двете страни, со посредство на Египет, да воспостават траен мир во интерес на цивлното население Во четиринеделните насилства загинаа над 1930 палестинци и 67 израелци.

XS
SM
MD
LG