Достапни линкови

logo-print

Украинските сили пред освојување на Доњецк


Портпаролот на украинската армија Андреј Лисенко денеска соопшти дека владините сили ја подготвувале завршната фаза за повторно преземање на контролата врз градот Доњецк од проруските сепаратисти. Тој додаде дека војската го отсекла Доњецк од другиот град што е во рацете на сепаратистите Луганск. Во Доњецк денеска биле забележани нови артилериски напади, а борби имало и во близина на руската граница.

XS
SM
MD
LG