Достапни линкови

logo-print

Четворица осудени во Саудиска Арабија поради учество во странски конфликти


Саудиска Арабија вчера осуди четворица мажи на казна затвор поради учество во странски конфликти. Во земјата годинава беше донесе закон според кој е нелегално нејзините граѓани да учествуваат во конфликти, а казната затвор може да изнесува 20 години. Специјалниот суд за криминал кој постапува во случаи на тероризам изрече затворски казни од 4 до 34 месеци. Четворицата мажи исто така се осудени и за фалсификување на пасоши и за координација со други за учество во странски конфликти.
Засега нема други детали но локалните медиуми јавуваат дека тие се поврзуваат со џихадистите кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG