Достапни линкови

logo-print

Стапи во сила примирјето во Газа


Во појасот Газа стапи во сила новиот 72 часовен прекин на огнот кој беше договорен во Египет. Вчера Израел и Палестинците од Хамас се договорија примирјето да почне на полноќ по локално време. Во Египет беше постигнат сличен договор и минатата недела, но борбите продолжија по истекувањето на тридневниот период. Израелски официјални претставници соопштија дека ќе пратат преговарачи во Каиро да учествуваат во разговорите со Палестинците ако примирјето се почитува на 11 август. Претходно вчера израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху рече дека неговата влада нема да присуствува на преговорите во Каиро со бунтовниците од Хамас се додека се продолжува со фрлањето ракети од Газа кон Израел.


XS
SM
MD
LG