Достапни линкови

logo-print

Во Македонија нема закана од ебола


Министерството за здравство во врска соопшти денеска дека Македонија спаѓа во групата земји кои немаат потенцијални или потврдени случаи на ебола и која не се граничи со земји во кои се регистрирани такви случаи. Соопштението на министерството доаѓа по одлуката на Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки.

За групата земји во која спаѓа Македонија, како што се наведува, СЗО не препорачува забрана на меѓународни патувања, освен да се почитуваат стандардните препораки за патување во земјите каде веќе има случаи на ебола.

XS
SM
MD
LG