Достапни линкови

Напади во источна Украина, пет жртви


Оштетена инфраструктура по ракетен напад во Хорливка.

Оштетена инфраструктура по ракетен напад во Хорливка.

Во експлозија на граната во украинскиот град Хорливка, кој е под контрола на бутовниците загинале пет лица, а десет биле повредени соопштија локалните власти. Нападот се случил на автобуска станица во градот. Дел од Хорливка останал без струја и вода, бидејќи и инфраструктурата била оштетена од гранатите. Градот се наоѓа на околу 35 километри одалеченост од Доњецк, кој заедно со Луханск е најголемото засолниште на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG