Достапни линкови

logo-print

Франција бара итна средба на ОН за Ирак


Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус повика на итен состанок на Советот за безбедност на ОН во врска со напредокот во офанзивата на милитантите од Исламската држава во Ирак. Милитантите денеска го освоиле најголемиот ирачки христијански град Каракош откако претходно од таму се повлекле курдските борци. Тие успеле да заземат уште три градови кои главно се населени со христијани што предизвика нивно раселување.

XS
SM
MD
LG