Достапни линкови

logo-print

Кери во Авганистан на средба со претседателските кандидати


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Авганистан на ненајавена посета со цел да ги смири тензиите помеѓу двајцата претседателски кандидати. Кери во текот на денот ќе се сретне и со Ашраф Гани и со Абдула Абдула, кои се во спор поради изборните резултати. Абдула изјави дека е направена масовна измама за резултатите да бидат во корист на Гани. Во моментов се врши ревизија на осум милиони гласачки ливчиња.

XS
SM
MD
LG