Достапни линкови

logo-print

Папата бара заштита за христијаните во Ирак


Папата Франциско

Папата Франциско

Папата Франциско денеска ја повика меѓународната заедница да преземе чекори за заштита на христијаните кои се протерани од нивните домови во севрен Ирак и да им се обезбеди хуманитарна помош. Милитанти од Исламската држава денеска го освоиле најголемиот ирачки христијански град Каракош откако претходно од таму се повлекле курдските борци.

Во курдскиот град Киркук во експлозија на две автомобил бомби загинале шест лица во близина на џамија каде биле засолнети лицата кои биле раселени од нападите во градовите во близина.

XS
SM
MD
LG