Достапни линкови

logo-print

Сноуден со тригодишна дозвола за престој во Русија


Едвард Сноуден

Едвард Сноуден

Американскиот разузнавач Едвард Сноуден доби дозвола за престој во Русија во наредните три години. Неговиот адвокат, Анатоли Кучерена изјави дека дозволата, која стапила на сила на 1 август му овозможува на Сноуден слободно да се движи и да патува во странство.

Сноуден доби привремен азил во Русија во август минатата година, кој заврши на 31 јули. Минатата година Сноуден, кој работеше за американската агенција за национална безбедност откри детали за програмите за прислушкување на земјата.

XS
SM
MD
LG