Достапни линкови

logo-print

Украинските војници во Русија започнаа штрајк со глад


Командантот на украинскиот војници кои влегоа во Русија рече дека многу од нив започналештрајк со глад во знак на протест за нивната состојба. Андриј Хрушченко, командант на 72- та механизирана бригада на украинската армија изјави дека одлуката е донесена во камп предвиден за војници на руските власти во близина на граничниот премин Гуково. Не е јасно колку војници се на штрајк со глад. Ако извештаите за бројот на украинскиот војници кои влегоа во Русија и се вратија во Украина се точни, постојат околу 66 украински војници или припадници на граничната полиција кои се сè уште во Русија. Хрушченко рече дека федерална служба за безбедност се обидела да ги регрутира Украинците. Тој рече дека неговите војници се "бореле храбро" два месеци и постигнале "нормални резултати" пред да бидат принудени од страна на про-руската сепаратисти да избегаат во Русија.

XS
SM
MD
LG