Достапни линкови

logo-print

Откриен изворот на листерија во свински врат


Претседателот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, Звонко Миленковиќ изјави дека во мостра од вакумиран сечкан свински врат, бил докажан генетски профил на изолираната листерија кој е со 98 процентна сличност со генотипот кај осуммината заболени од листерија од кои четири починаа.

Според него, надлежните институции во земјата сега имаат задача преку епидемиолошки постапувања да преземат натамошни мерки за следење на ланецот на појава на заболувањето. Свинскиот врат бил произведен од фирмата „Екстра меин“ од Куманово.

XS
SM
MD
LG