Достапни линкови

logo-print

Итна средба во СЗО за справување со еболата


Вирусот Ебола

Вирусот Ебола

Медицински експерти ќе одржат итна средба во Светската здравствена организација на која ќе разговараат за начините како да се справат со еболата. На дводневната средба во Женева се ичекува да се донесе одлука дали ќе биде прогласена глобална здравствена вонредна состојба, со која ќе бидат воведени рестрикции за патување во загрозените реони. Од болеста која се појави во февруари во западна Африка, односно Гвинеја, Либерија, Сиера Леона и Нигерија досега починаа 900 лица.

XS
SM
MD
LG