Достапни линкови

logo-print

Туск предупредува на руска воена интервенција во Украина


Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека добил информации кои сугерираат дека во последните неколку часа заканата за руска воена интервенција во Украина е поголема отколку пред неколку денови. Коментарот на Туск доаѓа по извештаите дека руските трупи се собираат на границата во источна Украина.

Русија соопшти дека ќе изврши воени вежби во централниот и западниот дел на земјата, како и во реоните покрај границата со Украина. Вежбите вклучуваат мобилизација на повеќе од 100 воени авиони и хеликоптери.

XS
SM
MD
LG