Достапни линкови

logo-print

Казахстан со план за заштита на економијата од санкциите против Русија


Владата на Казахстан изготвила план за спречување на можните ефекти врз домашната економија од санкциите на Западот против Русија. Планот бил изготвен на барање на претседателот Нурсултан Назарбаев, а ќе стапи во сила од септември. Детали од планот не се објавени.

Министерот за економија Ерболат Досаев изјави дека Владата работи на адаптирање на економијата и бизнисот според условите од Евро-азијската економска унија, која ќе почне да функционира од јануари, наредната година. Во неа се Казахстан, Русија и Белорусија.

XS
SM
MD
LG