Достапни линкови

logo-print

Молдавија бара Русија да ги повлече војниците


Владата на Молдавија ја повика Москва да ги повлече војниците и оружјето од своите сепаратистички регион во Трансдњестар. Министерството за надворешни работи бара Русија да ги повлече своите 1.500 војници и илјадници тони оружје од Трансдњестар, во согласност со обврските преземени на самитот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа во 1999 година. Трансдњестар се отцепи од Молдавија во 1990 година поради стравувањата дека планира да се спојат со Романија. Околу 1.500 лица загинаа во војната од 1992 година.

XS
SM
MD
LG