Достапни линкови

logo-print

Вториот американски работник заболен од ебола пристигна во САД


Авионот во кој била пренесена Ненси Врајтбол во САД.

Авионот во кој била пренесена Ненси Врајтбол во САД.

Вториот американски хуманитарен работник кој се зарази со ебола во западна Африка пристигнал во САД. 59 годишната Ненси Врајтбол ќе биде подоложена на медицински третман во сепцијално опремената болница во Атланта, Џорџија.

Нејзиниот колега докторот Кент Бентли веќе е на лекување во болницата. Двајцата дошле во контакт со болеста додека лекувале пациенти во Либерија. Досега од ебола починаа речиси 900 лица во западно африканските земји. Се уште нема лек за болеста, а смртноста изнесува околу 60 проценти.

XS
SM
MD
LG