Достапни линкови

logo-print

Русија бара итен состанок на Советот за безбедност на ОН


Русија повика на итен состанок на Советот за Безбедност на ОН за хуманитарната ситуација во Украина. Рускиот амбасадор во ОН, Витали Чуркин изјави дека земјата се надева оти средбата ќе се случи при крајот на денот. Агенцијата за бегалци на ОН претходно соопшти дека околу 285 илјади луѓе ги напуштиле своите домови поради конфликтот во источна Украина. Според агенцијата, околу 168 илјади Украинци аплицирале за азил во Русија.

XS
SM
MD
LG