Достапни линкови

logo-print

Уапсени полицајци за наводно прислушување на Ердоган


Најмалку 25 полициски офицери биле приведени денеска во Турција во рамките на истрагата за шпионирање и незаконско прислушување на премиерот Реџеп Таип Ердоган и неговите најблиски соработници. Полицајците биле приведени во 14 покраини ширум Турција. Над 30 полицајци се во притвор од минатата недела под сомневање дека прислушувале телефони. Оваа афера ја потресува Турција пред изборите на 10 август на кои Ердоган очекува победа како прв директно избран шеф на државата. Претседателот на Турција досега го избираше Парламентот.

XS
SM
MD
LG