Достапни линкови

logo-print

Јункер се борел да ја задржи Грција во еврозоната


Новиот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Новиот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Новиот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, кој е во посета на Грција изјави денеска дека се „борел како лав“ за да ја задржи земјата во еврозоната. Тој ги пофали напорите на Грција за подобрување на состојбата на нејзината економија, но одби да ги коментира варијантите кои се разгледуваат од земјите во еврозоната за постигнување стабилност на брзо растечкиот државен долг на Грција.

XS
SM
MD
LG