Достапни линкови

logo-print

Остатоците од падот на малезискиот авион пренесени во Каркив


Деловите од тела пронајдени од меѓународните ескперти на местото на несреќата на малезискиот авион во источна Украина се пренесени во градот Каркив. Четирите камиони ладилници во кои беа човечките отстатоци и личните работи пристигнаа во градот денеска. Околу 70 холандски и австралиски истражувачи продолжуваат да ја пребаруваат областа во која ситуацијата останува напната поради судирите меѓу проруските сепаратисти и украинските сили. Локалните власти денеска соопштија дека девет цивили загинале во борбите околу градовите Донецк и Лугански во источна Украина. Украинската војска пак јави дека засега нема жртви на нејзина страна.

XS
SM
MD
LG