Достапни линкови

logo-print

Азербејџан бара санкции за Ерменија


Азербејџанското министерство за одбрана соопшти дека четири нивни војници се убиени вчера во близина на отцепениот регион Нагорно Карабах во судир со ерменските групи за саботажа и дека азербејџанските единици го одбиле нападот. Во друго соопштение испратено денеска азербејџанското министерство за надворешни работи бара од меѓународната заедница да усвои како што пишува сериозни санкции против Ерменија. Претходно, властите во Нагорно Карабах соопштија дека нивните војници убиле девет азербејџански војници во борбите во текот на ноќта. Соединетите држави во петокот ги повикаа страните да преземат итна акција за да се намалат тензиите во регионот и да се почитува прекинот на огнот.

XS
SM
MD
LG