Достапни линкови

logo-print

Меѓународните експерти продолжуваат со истрагата за падот на малезискиот авион


ОБСЕ соопшти дека меѓународните експерти денеска по втор пат се на местото каде што падна авионот МХ 17 во регионот од источна Украина што е контролиран од сепаратистите. Мисијата на ОБСЕ во земјата во писменото соопштение наведува дека 70 холандски и австралиски експерти се придружувани и од осум набљудувачи на организацијата.
Тие со себе имаат и специјално обучени кучиња кои треба да им помогнат да ги откријат преостанатите тела на жртвите од авионската несреќа на малезискиот авион што се случи на 17 јули, а во која загинаа сите 298 луѓе што беа во леталото.

XS
SM
MD
LG