Достапни линкови

logo-print

Во Русија стапи во сила законот за блогерите


Денеска во Русија стапи во сила закон за кој активистите за човекови права велат дека ќе ја ограничи слободата на изразување. Со новиот закон што во мај го потпиша претседателот Владимир Путин, се обврзуваат сите блогери кои имаат повеќе од 3 илјади читатели дневно да се регистрираат во државното регулаторно тело за масовни медиуми. Меѓу другото, според законот, блогерите не можат веќе да останат во анонимност.

XS
SM
MD
LG