Достапни линкови

logo-print

Пилај со критика до Израел за нападите врз Газа


Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај

Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај

Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај упати критика за како што нарече намерното инаетење на Израел во однос на меѓународното право за време на конфликтот во Појасот Газа. Говорејќи во Женева, таа ги спомена нападите врз домовите, училиштата, болниците и објектите на ОН, каде се засолнети 250 илјади цивили во Газа. Вчера во израелски воздушен напад на едно училиште раководено од ОН загинаа 16 лица.

XS
SM
MD
LG