Достапни линкови

logo-print

Русија негира дека го прекршила нуклеарниот договор со САД


Русија рече дека обвинувањата од САД дека Москва ја прекршила нуклеарната спогодба за среден опсег се "неосновани".

Во соопштението на руското Министерство за надворешни вели дека обвиненијата на САД се "неосновани“ и "без докази".

САД соопштиja дека руските тестирање на новите крстосувачки проектили од земја е кршење на Договорот кој претседателот Роналд Реган го потпишал со советскиот лидер Михаил Горбачов во 1987 година.

XS
SM
MD
LG