Достапни линкови

logo-print

Лавров ја поздрави одлуката на Белорусија за преговорите


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја поздрави подготвеноста на Белорусија да биде домаќин на преговори помеѓу Украина, Русија и ОБСЕ за кризата во источна Украина. Белорусија претходно потврди дека ја прифатила поканата на украинскиот претседател Петро Порошенко, кој од претседателот Александар Лукашенко, побарал од биде домаќин на преговори за безбеден пристап до местото на падот на малезијскиот патнички авион.

Порошенко исто така побарал да се разговара и за ослободување на заложниците кои, според Киев, ги држат про-руските сепаратисти во источна Украина. Датумот на евентуалните преговори се уште не е познат.

XS
SM
MD
LG